
Nelituji. A ani litovat nebudu. Nemám proč. Už na začátku musím konstatovat, že čtvrteční odpoledne před plátnem bylo jedním z mých nejlepších kinematografických zážitků. Již od prvních minut prožíváte celý příběh společně se všemi postavami, především s vévodou z Yorku a následným králem anglickým v podání Colina Firtha. Právě on se snaží překonat svoji vadu řeči, která způsobuje, že se při každém těžším okamžiku musí vybičovat, aby ze sebe dostal pár hlásek. Má k dispozici svoji milující manželku a také výstřednějšího australského logopeda.
Čest zahrát si ve snímku britského režiséra Toma Hoopera dostali Colin Firth, Helena Carter a Geoffrey Rush. Nutno říci, že si počínali s neuvěřitelnou lehkostí a přirozeností. Byli jedním z hlavních klíčů k oskarové dominanci jejich konverzačního dramatu. Jeden bez druhého, druhý bez třetího a třetí bez prvního by se neobešli.
Nejvíce z nich vynikal první jmenovaný – Colin Firth v roli prince Alberta a pozdějšího krále Jiřího VI. Už první scéna dala diváky přesvědčit, jak neuvěřitelně uvěřivě se dá hrát muž, který se při projevu ve Wembley několikrát nadechuje a přesto mu nemoc nedovolí přednést jeho řeč.
Neméně dobrý, možná stejně kvalitní výkon předvedl i Australan Geoffrey Rush v roli Lionela Loguea, logopeda, jenž se snaží najít v Bertiem (jak se říká princi Albertovi) kousek sebedůvěry ke kralování a vystupování na veřejnosti.
Manželka Jiřího VI., královna Alžběta v podání Heleny Carter, stojí vedle svého muže už od počátku filmu, kdy ho doprovází při zmíněném wembleyském projevu. Aniž by musela cokoliv říkat, vyzařovalo z ní zklamání z dalšího nepovedeného pokusu o řeč – stačila neobyčejně skvěle zahraná mimika.

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti spočívá síla. Zdánlivě jednoduchý pravdivý příběh o koktavém králi, doplněný postupně budovaným přátelstvím dvou mužů. Nadevše milující manželka, která neváhá obcházet všechny možné logopedy a doktory řeči, jen aby budoucí král dokázal prostřednictvím vlastních slov promluvit ke svým lidem. To vše a další řádka maličkostí dělá jeden neuvěřitelný příběh příběhem ještě neuvěřitelnějším.
PS: Pakliže si nejste jisti svojí znalostí anglických nadávek, určitě s návštěvou neváhejte!
Žádné komentáře:
Okomentovat