čtvrtek 28. listopadu 2013

Slepičí polévka

Jste-li fanoušek Tottenhamu a zároveň nemáte trpělivost olbřímích rozměrů, v těchto dnech zřejmě patříte mezi lidi nadmíru nepříčetné. Musíte mlátit do stolu, trhat nohama, odsekávat příbuzným a schovávat se před přáteli. Jak jinak totiž prožívat krizi, kterou ambiciózní tým v současnosti zcela jistě prochází? Zatímco před pár týdny se to i přes odstrašující hru alespoň body na kontě hemžilo, teď se Spurs nedaří už vůbec. Poslední kaňkou - či spíš skvrnou XXL – byl víkendový debakl na hřišti Manchesteru City 0:6.


Po dvanáctém kole se severolondýnský celek ocitá na devátém místě tabulky Premier League a jeho ztráta na vysněnou čtvrtou příčku činí pouhé dva body. Tato informace sama o sobě není nikterak hrůzostrašná. Adeptů na evropské poháry zkrátka přibývá a těsně pod vrcholem je nepříjemné těsno. Pro ilustraci: například pokud by Kohouti zvítězili v remízovém utkání s Evertonem (jedno z mála, kde si lepší výsledek opravdu zasloužili), vešli by se do elitní pětky. Jenže vybrané statistické ukazatele dokazují, že růžové to tedy fakt není. Za všechny uvádím třetí nejnižší počet vstřelených branek v celé lize nebo skutečnost, že z posledních osmasedmdesáti střel Tottenhamu (vyjma pokutových kopů) ani jedna neskončila v síti. Vrcholem letargie byl šestigólový výprask na Etihad Stadium, kde se Citizens dostali do vedení už po 14 sekundách a hosty odeslali zpět na White Hart Lane s absolutní potupou.

A pak je tu herní projev. Z výkonů svěřenců Portugalce Andrého Villase-Boase mám pocit, že hrát fotbal bolí. Jakoukoliv kreativitu, směsici pohybů, rychlé přihrávky nebo smršť centrů do pokutového území opravdu nehledejte. Po řadě letních změn – především odchod Garetha Balea a množství nakoupených fotbalistů – jistě chvilku potrvá, než se mančaft sehraje a utvoří fungující celek. Ale sestava se za čtyři měsíce neustálila a výsledky ani dobrý fotbal nepřichází.

V rovině jmen se zřejmě nejvíce trápí španělský forvard Roberto Soldado. Dvacet šest milionů liber, které za něj přijala Sevilla, se zatím nevyplácí ani trochu. Góly bezpochyby dávat umí, v loňské sezoně jich ve španělské La Lize vyrobil dvacet čtyři. V barvách Spurs se mu ovšem nedaří. V systému 4-3-3 se nedočkává podpory od záložní řady, na hrotu je naprosto utopený a mezi přesilou obránců soupeře se rve o míče téměř neustále zády k bráně. Víc si v Londýně určitě slibovali i od Brazilce Paulinha, jemuž se na pozici středního záložníka nedaří plnit jeden z hlavních úkolů – posouvat hru rychle kupředu.



V minulém ročníku Kohoutům utekla vstupenka do Ligy mistrů až v posledních momentech a zdálo se, že letos konečně přijde frontální atak. Nicméně realita je taková, jaká je, a na Ostrovech se začala řešit otázka portugalského manažera Boase. Od vítězství v Evropské lize s Portem v roce 2011 čeká na další úspěch a po nepovedeném angažmá v Chelsea musí prokázat trenérské kvality. Perspektiva jeho kádru je obrovská. Talentovaní fotbalisté (Eriksen, Townsend, Chiriches, Sandro) disponují velkým prostorem ke zlepšení a i přes současné problémy můžou vystrčit růžky už v probíhající sezoně. V následujících zápasech však musí AVB uvařit daleko chutnější pokrm než dosud. Namísto dortu, jež bude postupně zdoben bodovými třešničkami, jsme totiž zatím svědky pořádně nedovařené slepičí polévky...

Žádné komentáře:

Okomentovat